LP3984ITPX-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LP3984ITPX-1.8/NOPB-14-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP3984ITPX-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4-DSBGA
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-DSBGA
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
150 µA
PSRR
60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Configuration
Control Features
Enable
Output Type
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
4-UFBGA, DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.12V @ 150mA