LP38843T-1.5/NOPB
DigiKey Part Number
LP38843T-1.5/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38843T-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 3A TO220-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-220-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP38843T-1.5/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
40 mA
Packaging
Tube
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-220-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 3A