LP2989AIMX-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LP2989AIMX-1.8/NOPB-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP2989AIMX-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SOIC
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
175 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
9 mA
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 500mA