LM4125IM5-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LM4125IM5-2.5/NOPB-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM4125IM5-2.5/NOPB
Description
LM4125 PRECISION MICROPOWER LOW
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 5 mA SOT-23-5
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
20µVp-p
Manufacturer
National Semiconductor
Noise - 10Hz to 10kHz
36µVp-p
Packaging
Bulk
Voltage - Input
3.3V ~ 8V
Part Status
Active
Current - Supply
290µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
5 mA
Tolerance
±0.5%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C