LM4040DIZ-10.0
DigiKey Part Number
2156-LM4040DIZ-10.0-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM4040DIZ-10.0
Description
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE,
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±1% 15 mA TO-92-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM4040DIZ-10.0 Models
Category
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Manufacturer
National Semiconductor
Noise - 10Hz to 10kHz
180µVrms
Packaging
Bulk
Current - Cathode
110 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±1%