LM3S6938-IBZ50-A2
DigiKey Part Number
2156-LM3S6938-IBZ50-A2-LM-ND
Manufacturer
Luminary Micro
Manufacturer Product Number
LM3S6938-IBZ50-A2
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25V ~ 2.75V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
50MHz