LM3671MF-1.6
DigiKey Part Number
2156-LM3671MF-1.6-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM3671MF-1.6
Description
IC REG BUCK 1.6V 600MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.6V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3671MF-1.6 Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Bulk
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Min)
2.7V