LM3502ITL-25/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LM3502ITL-25/NOPB-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM3502ITL-25/NOPB
Description
IC LED DRVR RGLTR PWM 10DSBGA
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 600mA (Switch) 10-DSBGA
Category
Voltage - Output
25V
Manufacturer
National Semiconductor
Current - Output / Channel
600mA (Switch)
Packaging
Bulk
Frequency
1MHz
Part Status
Active
Dimming
PWM
Type
DC DC Regulator
Applications
Backlight
Topology
Step-Up (Boost)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Internal Switch(s)
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
2
Package / Case
10-WFBGA, DSBGA
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Supplier Device Package
10-DSBGA
Voltage - Supply (Max)
5.5V