KA78M12TU
DigiKey Part Number
2156-KA78M12TU-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
KA78M12TU
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-220-3
Category
Voltage Dropout (Max)
2V @ 500mA (Typ)
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Part Status
Obsolete
PSRR
80dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
35V
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V