ISL12027IV27AZ
DigiKey Part Number
2156-ISL12027IV27AZ-IL-ND
Manufacturer
Intersil
Manufacturer Product Number
ISL12027IV27AZ
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I2C, 2-Wire Serial 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Category
Interface
I2C, 2-Wire Serial
Manufacturer
Intersil
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Voltage - Supply, Battery
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Current - Timekeeping (Max)
10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Clock/Calendar
Mounting Type
Surface Mount
Features
Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Package / Case
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)