IPP084N06L3GXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1.856
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1.217
Datasheet
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
onsemi
In Stock: 527
onsemi
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
In Stock: 872
Nexperia USA Inc.
In Stock: 179
N-Channel 60 V 50A (Tc) 79W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP084N06L3GXKSA1
DigiKey Part Number
IPP084N06L3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP084N06L3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 60V 50A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 34µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4900 pF @ 30 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
79W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.4mOhm @ 50A, 10V