ILC6390CP-33
DigiKey Part Number
2156-ILC6390CP-33-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
ILC6390CP-33
Description
IC REG BOOST 3.3V 50MA SOT89-5
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA SOT-89-5/6
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Packaging
Bulk
Frequency - Switching
100kHz, 180kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Up
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
SOT-89-5
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
10V