HZ30CPTN-E
DigiKey Part Number
2156-HZ30CPTN-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HZ30CPTN-E
Description
DIODE ZENER 30V 1W DO35
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 30 V 1 W ±6.67% Through Hole DO-35
Category
Power - Max
1 W
Mfr
Impedance (Max) (Zzt)
18 Ohms
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 23 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6.67%