HGTG20N60B3-FS
DigiKey Part Number
2156-HGTG20N60B3-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
HGTG20N60B3-FS
Description
IGBT 600V 40A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 40 A 165 W Through Hole TO-247
Category
Power - Max
165 W
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Input Type
Standard
Packaging
Bulk
Gate Charge
135 nC
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Supplier Device Package
TO-247
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 20A