FYPF1010DNTU
DigiKey Part Number
2156-FYPF1010DNTU-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FYPF1010DNTU
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO220F3
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 10 A
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A