FSAM10SH60A-FS
DigiKey Part Number
2156-FSAM10SH60A-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FSAM10SH60A-FS
Description
IGBT IPM 600V 10A 32-PWRDIP MOD
Customer Reference
Detailed Description
Power Driver Module IGBT 3 Phase Inverter 600 V 10 A 32-PowerDIP Module (1.370", 34.80mm)
Category
Configuration
3 Phase Inverter
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Current
10 A
Series
Voltage
600 V
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
2500Vrms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
IGBT
Package / Case
32-PowerDIP Module (1.370", 34.80mm)