FQU9N25TU
DigiKey Part Number
2156-FQU9N25TU-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FQU9N25TU
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 7
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 7.4A (Tc) 2.5W (Ta), 55W (Tc) Through Hole IPAK
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
420mOhm @ 3.7A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
700 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 55W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
IPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V