FQU8N25TU
DigiKey Part Number
2156-FQU8N25TU-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FQU8N25TU
Description
MOSFET N-CH 250V 6.2A IPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 6.2A (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc) Through Hole IPAK
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 3.1A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
530 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 50W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
IPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V