FQPF9N30
DigiKey Part Number
2156-FQPF9N30-FS-ND
Manufacturer Product Number
FQPF9N30
Description
MOSFET N-CH 300V 6A TO220F
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 300 V 6A (Tc) 42W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450mOhm @ 3A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
740 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220F-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V