FQP18N50V2
DigiKey Part Number
2156-FQP18N50V2-FS-ND
Manufacturer Product Number
FQP18N50V2
Description
MOSFET N-CH 500V 18A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 18A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
265mOhm @ 9A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3290 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V