FQP12N60C
DigiKey Part Number
2156-FQP12N60C-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FQP12N60C
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 12A (Tc) 225W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
650mOhm @ 6A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
63 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2290 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
225W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V