FQI10N60CTU
DigiKey Part Number
2156-FQI10N60CTU-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FQI10N60CTU
Description
MOSFET N-CH 600V 9.5A I2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 9.5A (Tc) 3.13W (Ta), 156W (Tc) Through Hole TO-262 (I2PAK)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
730mOhm @ 4.75A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
57 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2040 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.13W (Ta), 156W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-262 (I2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V