FQB27N25TM
DigiKey Part Number
2156-FQB27N25TM-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FQB27N25TM
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 25.5A (Tc) 417W (Tj) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
417W (Tj)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
131mOhm @ 25.5A, 10V