FQB19N10LTM
DigiKey Part Number
2156-FQB19N10LTM-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FQB19N10LTM
Description
MOSFET N-CH 100V 19A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 19A (Tc) 3.75W (Ta), 75W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 9.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18 nC @ 5 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
870 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.75W (Ta), 75W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V