FDY2000PZ
DigiKey Part Number
2156-FDY2000PZ-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FDY2000PZ
Description
MOSFET 2P-CH 20V 0.35A SOT563F
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 20V 350mA 446mW Surface Mount SOT-563F
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2Ohm @ 350mA, 4.5V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.4nC @ 4.5V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
100pF @ 10V
Part Status
Active
Power - Max
446mW
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 P-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Drain to Source Voltage (Vdss)
20V
Supplier Device Package
SOT-563F
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
350mA