FDAF69N25
DigiKey Part Number
2156-FDAF69N25-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FDAF69N25
Description
MOSFET N-CH 250V 34A TO3PF
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 34A (Tc) 115W (Tc) Through Hole TO-3PF
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
41mOhm @ 17A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4640 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
115W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-3PF
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V