FD6M043N08
DigiKey Part Number
2156-FD6M043N08-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FD6M043N08
Description
MOSFET 2N-CH 75V 65A EPM15
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 75V 65A Through Hole EPM15
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.3mOhm @ 40A, 10V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
148nC @ 10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6180pF @ 25V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type
Through Hole
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Package / Case
EPM15
Drain to Source Voltage (Vdss)
75V
Supplier Device Package
EPM15
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
65A