Image for FD1200R17HP4-K_B2 is not available
FD1200R17HP4-K_B2
DigiKey Part Number
2156-FD1200R17HP4-K_B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FD1200R17HP4-K_B2
Description
IGBT MOD 1700V 1200A AGIHVB130-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Single Chopper 1700 V 1200 A Chassis Mount AG-IHVB130-3
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input
Standard
Packaging
Bulk
NTC Thermistor
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Single Chopper
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
1200 A
Supplier Device Package
AG-IHVB130-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.25V @ 15V, 1.2kA