FCPF380N60-F152
DigiKey Part Number
2156-FCPF380N60-F152-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FCPF380N60-F152
Description
600V, N-CHANNEL, MOSFET, TO-220
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10.2A (Tc) 31W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCPF380N60-F152 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1665 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
31W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 5A, 10V