FAN5701UMP30X
DigiKey Part Number
2156-FAN5701UMP30X-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FAN5701UMP30X
Description
IC LED DRV RGLTR PWM 30MA 16UMLP
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 30mA 16-UMLP (3x3)
Category
Current - Output / Channel
30mA
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Frequency
1.2MHz
Packaging
Bulk
Dimming
PWM
Part Status
Obsolete
Applications
Backlight
Type
DC DC Regulator
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Switched Capacitor (Charge Pump)
Mounting Type
Surface Mount
Internal Switch(s)
Yes
Package / Case
16-UFQFN Exposed Pad
Number of Outputs
6
Supplier Device Package
16-UMLP (3x3)
Voltage - Supply (Min)
2.7V
Base Product Number
Voltage - Supply (Max)
5.5V