FAN2559MP12X
DigiKey Part Number
2156-FAN2559MP12X-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FAN2559MP12X
Description
IC REG LINEAR 1.2V 180MA 6-MLP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA 6-MLP (2x2)
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
150 µA
Packaging
Bulk
PSRR
50dB (100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V