FAN2558MP12X
DigiKey Part Number
2156-FAN2558MP12X-488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN2558MP12X
Description
IC REG LINEAR 1.2V 180MA 6-DFN
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA 6-DFN (2x2)
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Bulk
PSRR
50dB (100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V