FAN2513S33X
DigiKey Part Number
2156-FAN2513S33X-FSTR-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FAN2513S33X
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Packaging
Bulk
PSRR
43dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 150mA