BZX85C5V6
DigiKey Part Number
2156-BZX85C5V6-488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C5V6
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.3W DO41G
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-41G
Category
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-41G
Power - Max
1.3 W