BZX85C5V6-T50R
DigiKey Part Number
2156-BZX85C5V6-T50R-600039-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
BZX85C5V6-T50R
Description
DIODE ZENER 5.6V 1W DO41
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 1 W ±7% Through Hole DO-41
Category
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±7%
Package / Case
Power - Max
1 W