BZX85C27
DigiKey Part Number
2156-BZX85C27-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
BZX85C27
Description
DIODE ZENER 27V 1W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 27 V 1 W ±7% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 19 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±7%
Package / Case
Power - Max
1 W