BZX79C4V3
DigiKey Part Number
2156-BZX79C4V3-ND
Manufacturer Product Number
BZX79C4V3
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO204AH
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW