BZX79C39
DigiKey Part Number
2156-BZX79C39-ND
Manufacturer Product Number
BZX79C39
Description
DIODE ZENER 39V 500MW DO204AH
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 39 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 27.3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW