BZX55C16
DigiKey Part Number
2156-BZX55C16-FS-ND
Manufacturer Product Number
BZX55C16
Description
DIODE ZENER 16V 500MW DO204AH
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 16 V 500 mW ±6% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX55C16 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
500 mW