BZX55C12
DigiKey Part Number
2156-BZX55C12-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
BZX55C12
Description
DIODE ZENER 12V 500MW DO204AH
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 100 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW