ATMEGA16-16AUR
DigiKey Part Number
2156-ATMEGA16-16AUR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA16-16AUR
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Bulk
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz