AC16FGM-AZ
DigiKey Part Number
2156-AC16FGM-AZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC16FGM-AZ
Description
TRIAC 600V 16A
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 500 V 16 A Through Hole TO-220AB
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
150A @ 50Hz
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
30 mA
Packaging
Bulk
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Part Status
Active
Configuration
Single
Triac Type
Standard
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V