74VCX162240MTDX
DigiKey Part Number
2156-74VCX162240MTDX-FSTR-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
74VCX162240MTDX
Description
IC BUFF 1.4V/3.6V 48-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Current - Output High, Low
12mA, 12mA
Series
Voltage - Supply
1.4V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)