74LCX240MSAX
DigiKey Part Number
2156-74LCX240MSAX-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
74LCX240MSAX
Description
IC BUFF 2V/3.6V 20-SSOP
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SSOP
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
2V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)