74ALVC16500MTD
DigiKey Part Number
2156-74ALVC16500MTD-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
74ALVC16500MTD
Description
IC UNIV BUS TXRX 56-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Universal Bus Transceiver 18-Bit 56-TSSOP
Category
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Voltage - Supply
1.65V ~ 3.6V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tube
Package / Case
56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)