74ALVC16240MTDX
DigiKey Part Number
2156-74ALVC16240MTDX-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
74ALVC16240MTDX
Description
IC BUFF 1.65V/3.6V 48-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
1.65V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)