74AC240SJX
DigiKey Part Number
2156-74AC240SJX-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
74AC240SJX
Description
IC BUFF 2V/6V 20-SOP
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SOP
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
2V ~ 6V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)