1V5KE91A
DigiKey Part Number
2156-1V5KE91A-ND
Manufacturer Product Number
1V5KE91A
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO201AD
Customer Reference
Detailed Description
125V Clamp 12A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
77.8V
Voltage - Breakdown (Min)
86.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
125V