1V5KE20A
DigiKey Part Number
2156-1V5KE20A-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
1V5KE20A
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7V DO201AD
Customer Reference
Detailed Description
27.7V Clamp 54.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17.1V
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V