1SMB70AT3G
DigiKey Part Number
2156-1SMB70AT3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB70AT3G
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
260pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A